Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

SKLEP INTERNETOWY 

Oleje i miody z roztoczańskiej zagrody

 

Produkt  dnia:

nasze olejenasze oleje

Polecamy nasze oleje  bite tradycyjnie

i "Na zdrowie!"

Zagroda edukacyjna -oferta 

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

Lekcja 1. "Jak drzewiej biło się olej"

Zajęcia skierowane do grup 20-40 osobowych, polecane dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Realizacja w czasie 2-4 godzin. Podczas prowadzonych przez gospodarzy warsztatów dowiemy się jak i z jakich roślin powstaje olej świąteczny. Pracujemy na dwuwiekowych maszynach i urządzeniach do bicia oleju. Poznajemy smak, zapach i historię oleju świątecznego roztoczańskiego - produktu regionalnego. Zwiedzamy skansen olejarski, samodzielnie wykonujemy pamiątki, otrzymujemy certyfikat pobytu.

- Propnujemy wyżywienie (menu i cennik wysyłamy po otrzymaniu zapytania)

Lekcja 2. "Jak to z lnem było"- od cennego włókna do złotego oleju

Zajęcia dla grup 20-40 osobowych, uczniów szkół podstawowych, realizowane w czasie 3-5 godzin. Podczas zajęć zwiedzamy skansen olejarski (maszyny olejarskie, narzędzia do obróbki lnu, akcesoria do prania w źródle). Idziemy ścieżką do "Czarciego Zdroju" - 1 km (dzikie rośliny i zwierzęta, źródełko, woda w obrzędach, legenda o Czarcim Zdroju).

W gospodarstwie wypełniamy karty pracy, oglądamy film tematyczny, próbujemy oleju z chlebem.

- Propnujemy wyżywienie (menu i cennik wysyłamy po otrzymaniu zapytania)

Opis obieku:

Olejarnia Świąteczna znajduje się w połowie drogi pomiędzy Lublinem a Lwowem, na pograniczu Roztocza środkowego, Kotliny zamojskiej i Grzędy sokalskiej, 10 km od Zamościa.

Gospodarswo zajmuje się uprawą roślin oleistych (rzepak, len, rydzyk), przetwórstwem, sprzedażą produktów regionalnych i obsługą turystów. Produkowany przez olejarnię Olej świąteczny roztoczański został jako pierwszy z woj. lubelskiego wpisany na Listę produktów tradycyjnych. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich otrzymał Perłę 2008 za najlepszy polski produkt regionalny.

Obok czynnego małego zakładu produkcyjno-usługowego, znajduje się skansen olejarski z pięcioma kompletami maszyn olejarskich, narzędziami do młócenia, czyszczenia, mielenia zbóż i do obróbki lnu i konopi. Duża wiata służy do pokazów bicia oleju na dwuwiekowych maszynach, projekcji programów tematycznych i degustacji potraw regionalnych. Wiata wyposażona jest w stoły i ławy dla starszych i stoliki dla mniejszych dzieci. Za stodołą w małym sadzie jest urocze miejsce na ognisko(można też piec kiełbaski pod wiatą).

Gospodarstwo otoczone jest polami uprawnymi i łąkami z liczną ilością źródlisk rzeki Łabuńki. Duża wolna przestrzeń i bliskość wodopoju sprawia, że można obserwować z bliska dzikie ptaki i zwierzęta. W odległości około 500m od gospodarstwa, przy starym gościńcu znajduje się "Czarci zdrój"-wiążące się ze słynną  legendą o groszu.

Olejarnia świąteczna jest jednym z punktów roztoczańskiego ekomuzeum "Świąteczna kraina".

W 2011 roku gospodarstwo otrzymało II miejsce w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w woj. lubelskim.

Więcej informacji:

a)  olej świąteczny roztoczański jest wpisany na Listę produktów tradycyjnych oraz otrzymał nagrodę Perła 2008 za najlepszy polski produkt regionalny

b) w 2011 gospodarstwo zajęło II miejsce w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w woj.lubelskim

c)olejarnia świąteczna brała udział w programach tv "Kawa czy herbata", "Klimaty i smaki", "Podróżnik kulinarny", "Jakub Porada na pędzoku", Mikołaj Rey "Prawdziwe złoto dla zdrowia".

Gospodarstwo należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

http://www.zagroda-edukacyjna.pl/

logo zagrody edukacyjnelogo zagrody edukacyjne

 

Galeria mediów

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?